start » Aktualności » Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie

Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie

WSE Kraków

23.05.2013

II Ogólnopolskie Dni Innowacji w Dydaktyce

II Ogólnopolskie Dni Innowacji w Dydaktyce WSE Kraków

W dniach 3-5 czerwca 2013 roku Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera zaprasza do udziału w II Ogólnopolskich Dniach Innowacji w Dydaktyce, organizowanych w ramach projektu "Żyj twórczo. Zostań M@T.e-MANIAKIEM". Wydarzenie odbędzie się w siedzibie głównej uczelni, przy ul. Westerplatte 11 w Krakowie.

Od kilku lat, w większości europejskich państw, promowane są innowacyjne metody nauczania przedmiotów ścisłych. W Polsce pionierskim projektem mającym na celu unowocześnienie nauczania matematyki, informatyki i przedsiębiorczości w szkołach gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych jest realizowany w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, przy współpracy z Uniwersytetem w Helsinkach, projekt "Żyj twórczo. Zostań M@t.e-MANIAKIEM".

II Ogólnopolskie Dni Innowacji w Dydaktyce stanowić będą podsumowanie dotychczas realizowanych w ramach projektu działań. - Uczestnicy będą mieli okazję poznać zarówno sam projekt i opracowane w nim innowacyjne metody oraz narzędzia dydaktyczne, jak również najnowsze trendy edukacyjne czy możliwości wykorzystania programów grantowych - mówi Ewa Trznadel, kierownik projektu "Żyj twórczo. Zostań M@t.e-MANIAKIEM".

W ramach konferencji odbędą się wykłady oraz dyskusja panelowa z udziałem polskich i zagranicznych ekspertów m.in.: z Uniwersytetu Helsińskiego, Programu "Szkoła z Klasą", Ashoka Polska oraz Małopolskiego Kuratorium Oświaty. W drugi i trzeci dzień organizatorzy przewidzieli zajęcia interaktywne dla nauczycieli i osób pracujących z młodzieżą oraz warsztaty i gry strategiczne dla gimnazjalistów i licealistów.

Ogólnopolskie Dni Innowacji w Dydaktyce stanowią część Małopolskiego Festiwalu Innowacji 2013 organizowanego w dniach od 3 do 7 czerwca 2013 roku przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

10.05.2013

Polska-Niemcy-Europa. Między liberalizmem a patriotyzmem gospodarczym

17 maja 2013 roku Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, Fundacja Konrada Adenauera w Polsce oraz Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej organizują konferencję pt. "Polska- Niemcy-Europa. Między liberalizmem a patriotyzmem gospodarczym". Wydarzenie odbędzie się w auli Wyższej Szkoły Europejskiej przy ul. Westerplatte 11 w Krakowie.

Kolejne kraje Unii Europejskiej zaczynają coraz poważniej odczuwać światowy kryzys gospodarczy. Wydaje się, że przyszłość UE może być bardzo trudna, dlatego powstają kolejne plany ratunkowe. Na tym tle znaczenia nabiera utworzenie transatlantyckiej strefy wolnego handlu. Czy ambitny projekt pomoże Europie wyjść z kryzysu finansowego? Dlaczego akurat teraz dochodzi do realizacji projektu? Jakie kryje on w sobie wady oraz zalety oraz w jakim stopniu w praktyce skorzystają na nim konsumenci w USA i UE? Nad tymi oraz innymi kluczowymi aspektami polityczno-gospodarczymi debatować będą uczestnicy konferencji "Polska-Niemcy-Europa. Między liberalizmem a patriotyzmem gospodarczym".

Wśród zaproszonych prelegentów znajdą się między innymi: prof. dr hab. Georg Milbradt, b. Minister Finansów i Premier Saksonii, prof. dr hab. Leszek Balcerowicz, b. Wicepremier i Minister Finansów RP, Ilona Antoniszyn-Klik, Wiceminister Gospodarki, Kazimierz Kleina, Senator RP, Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów, Członek Komisji Gospodarki Narodowej oraz Dr Tomasz Kalinowski, Radca Ministra i Kierownik Wydziału Ekonomicznego Ambasady RP w Berlinie.
Podczas konferencji zapewnione będzie tłumaczenie symultaniczne z języka polskiego na niemiecki i z niemieckiego na polski.

Wszystkich zainteresowanych udziałem w wydarzeniu prosimy o przesłanie na adres e-mail: international@wse.krakow.pl wypełnionego formularza zgłoszeniowego, który można pobrać na stronie internetowej http://www.wse.krakow.pl/

Kontakt dla mediów:
Iwona Stolarska
Specjalista ds. Public Relations
Wyższa Szkoła Europejska im. ks. J. Tischnera
tel.: 12 683 24 85, 601 496 149
e-mail: istolarska@wse.krakow.pl

06.05.2013

Zmiany na europejskiej szachownicy energetycznej. Konsekwencje i wyzwania dla Polski

Centrum Analiz Energetycznych WSE

Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera zaprasza na debatę pt. „Zmiany na europejskiej szachownicy energetycznej. Konsekwencje i wyzwania dla Polski”. Wydarzenie odbędzie się 8 maja 2013 r. o godz. 18:30, w auli Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie, ul. Westerplatte 11. Organizatorem jest Centrum Analiz Energetycznych WSE i Klub Jagielloński.

Spotkanie będzie także promocją publikacji CAEWSE i KJ - „Nowa mapa energetyczna świata? 10 najważniejszych wydarzeń 2013”, która ukazał się na początku marca 2013 roku.

Do udziału w debacie zaproszono Bogusława Sonika i Pawła Kowala, posłów do Parlamentu Europejskiego oraz Andrzeja Szcześniaka, eksperta ds. polityki energetycznej. Spotkanie poprowadzi Paweł Musiałek, koordynator merytoryczny CAEWSE.

Szczegóły debaty:

Część I – Perspektywy przed rosyjską polityką energetyczną

  • Czy czeka nas dalsze osłabienie pozycji Rosji w energetycznej geopolityce?
  • Czy plany skierowania eksportu rosyjskiego gazu do Azji są zagrożeniem dla Europy?
  • Czy zostanie wybudowany gazociąg South Stream, a rozbudowany gazociąg Nord Stream?

Część II – Optymalna Polska polityka gazowa wobec Rosji

  • Czy Polska potrzebuje dywersyfikacji dostaw gazu z Rosji?
  • Czy korzystny dla Polski jest gazociąg Jamał II?
  • Czy w polskim interesie jest ograniczanie roli Gazpromu w Europie?

Część III – Perspektywy i wyzwania na europejskim rynku gazu

  • Jaki jest postęp, przeszkody i perspektywy zbudowania wspólnego rynku gazu w Europie?
  • Jakie są perspektywy przed gazem łupkowym w Europie?
  • Jaka powinna być optymalna z punktu widzenia Polski polityka energetyczna UE?

03.04.2013

Perspektywy Młodych na rynku pracy

Perspektywy młodych na rynku pracy

8 kwietnia 2013r. w godz. 10:00-13:15 w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie przy ul. Westerplatte 11, odbędzie się panel ekspercki „Perspektywy Młodych na rynku pracy”, z udziałem m.in. Ministra Sprawiedliwości dr. Jarosława Gowina oraz Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniak-Kamysza. Organizatorem wydarzenia jest Biuro Karier Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie (WSE).

Młodzi absolwenci szkół wyższych stanowią bardzo szczególną grupę na rynku pracy. Z jednej strony, ze względu na duży zasób wiedzy, kreatywność i dyspozycyjność są wysoce poszukiwanymi pracownikami, z drugiej strony ze względu na małe doświadczenie zawodowe często przegrywają w zestawieniu ze starszymi kolegami z branży.

Dlatego do udziału w panelu dyskusyjnym „Perspektywy Młodych na rynku pracy” zaproszeni zostali: przedstawiciele rządu- Minister Sprawiedliwości - dr Jarosław Gowin oraz Minister Pracy i Polityki Społecznej - Władysław Kosiniak-Kamysz; eksperci zajmujący się problematyką rynku pracy: prof. Jarosław Górniak - pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kierownik Projektu Systemowego „Bilans Kapitału Ludzkiego” oraz Waldemar Jakubas - Zastępca Dyrektora ds. Rynku Pracy Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, a także absolwenci Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie obecnie pracownicy małopolskich przedsiębiorstw: Anna Kapias z Manpower Polska, Dariusz Bembenek z Krakowskiego Parku Technologicznego oraz Aleksander Kostka z Vis Inventis.

Panel poprowadzi Dariusz Szklarczyk - wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego i Wyższej Szkoły Europejskiej w Krakowie, socjolog i badacz rynku pracy, koordynator zespołu badawczego Biura Karier WSE.

Podczas spotkania poruszone zostaną zarówno zagadnienia związane z bieżącą sytuacją absolwentów na rynku pracy, ale także perspektywy i szanse młodzieży z punktu widzenia programu „Młodzi na rynku pracy”. Uczestnicy spotkania będą mogli poznać oczekiwania pracodawców oraz dowiedzieć się z jakimi wyzwaniami będą się musieli zmierzyć na początku swojej zawodowej drogi. Jednym z zagadnień będą także stereotypy dotyczące studiowania na kierunkach ścisłych i humanistycznych.

Integralną częścią spotkania będą warsztaty dla licealistów z obszaru autoprezentacji i coachingu realizowane przez trenerów kierunku studiów podyplomowych WSE Coach i trener.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest jednak ograniczona, dlatego obowiązuje wcześniejsza rejestracja. Serdecznie zapraszamy do zgłaszania udziału mailowo na adres: promocja@wse.krakow.pl.

Kontakt dla mediów:
Iwona Stolarska
Specjalista ds. Public Relations
Wyższa Szkoła Europejska im. ks. J. Tischnera
tel.: 12 683 24 85, 601 496 149
e-mail: istolarska@wse.krakow.pl

21.05.2012

Dzień Lingwisty w Wyższej Szkole Europejskiej

24 maja 2012 r. od godz. 09:30 w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie, ul. Westerplatte 11, odbędzie się wyjątkowe wydarzenie edukacyjne dla miłośników języków obcych - "Dzień Lingwisty".

"Love in Vain, czyli skąd się wziął rock'n'roll" to tytuł wykładu prof. Tadeusza Sławka, który rozpocznie spotkanie. W dalszej części wydarzenia odbędą się warsztaty z komunikacji międzykulturowej, pokaz tańców Jane Austen, przedstawienie teatralne pt. "Wariacje szekspirowskie" oraz liczne atrakcje stoisk językowych - języka francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, rosyjskiego, włoskiego, niderlandzkiego. Wydarzenie skierowane do młodzieży licealnej będzie jedynym w swoim rodzaju uzupełnieniem programu nauczania języków obcych w szkołach. Wszystkie wykłady i warsztaty będą prowadzone w języku angielskim.

Uczestnicy będą mieli również niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w warsztatach językowych pt. "Tożsamość języka" oraz "Retoryka polityczna Baracka Obamy" przeprowadzonych w jedynych tego rodzaju kabinach do tłumaczeń symultanicznych w Krakowie. Nowoczesne laboratorium językowe uczelni umożliwia przeprowadzanie ćwiczeń z zakresu tłumaczenia symultanicznego z rozumienia tekstu słuchanego, doskonalenia wymowy oraz dyskusji grupowych. Kabiny symultaniczne pozwalają na samodzielne ćwiczenia z zakresu tłumaczenia z wykorzystaniem materiałów audio i wideo. Umożliwiają one także nagrywanie i odtwarzanie głosu, szlifując tym samym warsztat tłumacza.

Uczestnicy "Dnia Lingwisty" będą mieli również okazję poznać bogatą ofertę studiów WSE na kierunku Filologia angielska - lingwistyka stosowana. Nowością w ofercie na studiach niestacjonarnych pierwszego stopnia jest specjalność Komunikacja międzykulturowa w biznesie.