start » Aktualności » Politechnika Śląska

Politechnika Śląska

23.05.2013

Shell Eco-marathon 2013 – spotkanie z uczestnikami

Dziś, 23 maja, odbędzie się spotkanie z zespołem Smart Power, który właśnie wrócił z Rotterdamu, gdzie wziął udział w zawodach Shell Eco-marathon 2013, zajmując 11. miejsce na 221 drużyn. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15:15 w auli E Centrum Edukacyjno-Kongresowego Politechniki Śląskiej przy ul. Konarskiego 18B w Gliwicach.

Shell Eco-Marathon jest jednym z najbardziej innowacyjnych konkursów Studenckich. Odbywa się corocznie w Ameryce, Europie i Azji. Zadaniem drużyn biorących udział w rozgrywanych w Rotterdamie zawodach było przejechanie maksymalnej liczby okrążeń na minimalnej ilości paliwa.

W tegorocznych zawodach Shell Eco-marathon wzięło udział 221 drużyn z 24 krajów, czyli ponad trzy tysiące studentów. Wśród konkurujących ze sobą zespołów startowało dziesięć ekip z Polski, reprezentujących pięć Politechnik: Śląską, Gdańską, Warszawską, Lubelską oraz Łódzką.

Przez większość czasu na torze w Rotterdamie panowały fatalne warunki pogodowe. Pierwszego dnia spośród kilkudziesięciu zgłoszonych do konkursu pojazdów o napędzie elektrycznym wystartowało jedynie osiem. Wśród nich MuShellka, która z wynikiem 236,14 km/kWh zajęła wysoką drugą lokatę. Wprawdzie drugiego dnia zespołowi nie udało się znacząco poprawić wyniku, to jednak w trzecim, ostatnim dniu wyścigu skonstruowany przez studentów zrzeszonych w Studenckim Kole Naukowym Modelowania Konstrukcji Maszyn bolid dwukrotnie zwiększył uzyskany rezultat. Tym samym politechniczna MuShellka pobiła swój zeszłoroczny rekord osiągając 454,47 km/kWh i w ostatecznej klasyfikacji znalazła się na 11. miejscu.

16.04.2013

Dzień Otwarty Politechniki Śląskiej - 19.04.2013

Dzień Otwarty Politechniki Śląskiej odbędzie się w piątek 19 kwietnia w godz. 10:00-14:00 w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej w Gliwicach przy ul. Konarskiego 18B. Zwiedzanie wybranych wydziałów uczelni będzie możliwe również w Zabrzu i Katowicach.

Podczas Dnia Otwartego uczniowie zainteresowani studiami na Politechnice Śląskiej zapoznają się z ofertą edukacyjną uczelni na rok akademicki 2013/2014 oraz poznają korzyści płynące ze studiowania kierunków matematycznych, przyrodniczych i technicznych. Ponadto będą mogli zwiedzić sale wykładowe i laboratoria, porozmawiać z wykładowcami i studentami oraz rozwiać wszelkie ewentualne wątpliwości związane z tegoroczną rekrutacją.

Dzień Otwarty Politechniki Śląskiej odbędzie się równocześnie w trzech miastach – Gliwicach, Zabrzu i Katowicach. Dzięki temu odwiedzający będą mieli szansę zwiedzić te wydziały, których oferta dydaktyczna najbardziej ich interesuje.

Harmonogram:

Gliwice, Centrum Edukacyjno-Kongresowe, ul. Konarskiego 18B

 • 10.00-10.10 – powitanie uczestników przez władze uczelni
 • 10.10-10.20 – wystąpienie przedstawiciela Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, poświęcone korzyściom płynącym z kształcenia się na kierunkach matematycznych, przyrodniczych i technicznych
 • 10.20-10.45 – prezentacja oferty edukacyjnej Politechniki Śląskiej na rok akademicki 2013/2014
 • 10.45-11.30 – interaktywny wykład otwarty z zakresu fizyki
 • 11.30-11.45 – poczęstunek
 • 11.45-12.00 – spotkania z przedstawicielami poszczególnych wydziałów na wydziałowych stoiskach informacyjnych
 • 12.00-13.00 – I tura zwiedzania wybranego wydziału uczelni wraz z przewodnikiem
 • 12.00-13.00 – II tura zwiedzania wybranego wydziału uczelni wraz z przewodnikiem

Do dyspozycji młodzieży będą wszystkie wydziały Politechniki Śląskiej mające siedziby w Gliwicach, których przedstawiciele oprowadzać będą młodzież w dwóch turach według powyższego planu. Oprócz tego do odwiedzenia zapraszają wydziały spoza Gliwic – Wydział Inżynierii Biomedycznej w Zabrzu oraz Wydział Transportu w Katowicach. Wydział Inżynierii Biomedycznej chętni będą mogli odwiedzać w godz. 9.00 – 14.00 przy ul. De Gaulle’a 72 (budynek E) w Zabrzu, natomiast Wydział Transportu będzie można zwiedzać w godz. 10.00 – 12.00 przy ul. Krasińskiego 8 w Katowicach.

Dzień Otwarty Politechniki Śląskiej połączony będzie w tym roku ze spotkaniem akademickim, organizowanym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, którego celem jest promocja kierunków matematycznych, przyrodniczych i technicznych.

26.02.2013

Wykład otwarty prof. Leszka Balcerowicza "Odkrywając wolność"

W najbliższy czwartek 28 lutego o godz. 12:00 w Centrum Edukacyjno-Kongresowym Politechniki Śląskiej odbędzie się spotkanie z prof. Leszkiem Balcerowiczem. Przewodniczący Rady Forum Obywatelskiego Rozwoju wygłosi wykład pt. "Odkrywając wolność".

Spotkanie z prof. Leszkiem Balcerowiczem towarzyszy promocji najnowszej książki, która powstała dzięki staraniom Forum Obywatelskiego Rozwoju. "Odkrywając wolność. Przeciw zniewoleniu umysłów" to pierwszy tak obszerny wybór tekstów, które w znakomitej większości nigdy nie zostały przetłumaczone na język polski. W książce znajdują się teksty wybitnych myślicieli wolnościowych, w tym ekonomistów i pisarzy, opatrzone wstępem prof. Leszka Balcerowicza.

Po wykładzie prof. Leszek Balcerowicz będzie podpisywał książki, które będzie można nabyć w CEK-u.

18.04.2011

Dzień otwarty Politechniki Śląskiej

W najbliższy piątek 20 kwietnia odbędzie się Dzień otwarty Politechniki Śląskiej, którego program jest w tym roku wyjątkowo bogaty. Przed uczniami szkół średnich zaprezentują się wszystkie wydziały Politechniki Śląskiej.

Dzień otwarty Politechniki Śląskiej odbędzie się równocześnie w trzech miastach – Gliwicach, Katowicach i Zabrzu. Dzięki temu odwiedzający nas uczniowie będą mieli szansę zwiedzić te wydziały, których oferta dydaktyczna najbardziej ich interesuje. Na spotkanie zapraszamy nie tylko tegorocznych maturzystów, ale również uczniów klas niższych.

Uczniowie zainteresowani studiowaniem na Politechnice Śląskiej będą mogli zwiedzić sale wykładowe i laboratoria, poznać szczegółowe kryteria przyjęć na studia, wziąć udział w wykładach, porozmawiać o studiach z wykładowcami i studentami oraz rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tegoroczną rekrutacją.

Szczegółowy, bardzo bogaty program tegorocznego dnia otwartego Politechniki Śląskiej znajduje się na stronie www.polsl.pl

06.04.2011

Studenci Politechniki Śląskiej zwycięzcami Olimpiady Kreatywności

Drużyna studentów Politechniki Śląskiej w dniach 2-3 kwietnia br. zdobyła w Gdańsku mistrzostwo Polski podczas Ogólnopolskich Finałów Olimpiady Kreatywności "Odyseja Umysłu". Zaprojektowana i wykonana przez studentów struktura z drewna balsa o wadze 18 gramów wytrzymała obciążenie 270 kg!

Drużyna została zakwalifikowana do reprezentowania Polski na Światowych Finałach Odysei Umysłu w USA. Do Olimpiady przygotowywali studentów trenerzy z Centrum Inicjatyw Społecznych w Gliwicach.

Konferencja prasowa z udziałem laureatów Olimpiady i trenerów odbędzie się w czwartek 7 kwietnia o godz. 11.00 w Sali Obron (s. 107, I piętro) na Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej przy ul. Akademickiej 5 w Gliwicach.

Odyseja Umysłu to międzynarodowy program edukacyjny wywodzący się z USA, skierowany do dzieci i młodzieży. W Polsce obchodzi on w tym roku 20-lecie istnienia. Uczy twórczego rozwiązywania problemów, poszukiwania wiedzy z różnych dziedzin, pracy w zespole. Kształci umiejętność wystąpień publicznych oraz radzenia sobie w zaskakujących sytuacjach przy niedobrze czasu i środków.

Skład drużyny to pięciu studentów III roku Wydziału Budownictwa: Dawid Augustyniak, Marek Chaberski, Tomasz Grohs, Jacek Kołodziej, Damian Plackowiak. Trenerkami drużyny są: Joanna Sarré oraz Marta Koszelak z Centrum Inicjatyw Społecznych.

Drużyna studentów pracowała przez kilka miesięcy nad swoim tzw. Zadaniem Długoterminowym. Polegało ono na zaprojektowaniu i skonstruowaniu struktury z bardzo lekkiego, używanego w modelarstwie drewna balsa, która musiała wytrzymać jak największe obciążenie statyczne. Struktura miała ważyć 18 g, mierzyć 20 cm i być wykonana z 3-milimetrowych listewek. W pierwszej części konkursu testowanie struktury musiało być wplecione w 8-minutowe samodzielnie przygotowane przedstawienie sceniczne. W drugiej części konkursu drużyna rozwiązywała tzw. Zadanie Spontaniczne, którego treść poznała zaledwie kilka minut wcześniej.

Centrum Inicjatyw Społecznych jest stowarzyszeniem powstałym w 1992 roku. W 2004 roku sprowadziło do Gliwic program Odyseja Umysłu i podobny do niego: Destination Imagination. Od tego czasu każdego roku przygotowuje z sukcesem dzieci, młodzież i studentów do udziału w licznych konkursach.

Aby mistrzowska drużyna mogła reprezentować Polskę pod koniec maja w Global Finals na Uniwersytecie Maryland w USA, potrzebne są fundusze, które Centrum Inicjatyw Społecznych musi zebrać w bardzo krótkim czasie.

Kontakt: Joanna Sarré, prezes Centrum Inicjatyw Społecznych, tel. 501 545 662

24.03.2011

Dzień Otwarty Politechniki Śląskiej - 1 kwietnia 2011r.

Tegoroczny Dzień Otwarty Politechniki Śląskiej odbędzie się w piątek 1 kwietnia 2011 r. równocześnie w trzech miastach – Gliwicach, Katowicach i Zabrzu.Umożliwi to uczniom odwiedzenie wydziałów, których oferta dydaktyczna najbardziej ich interesuje.W każdym z tych miast spotkanie rozpocznie się jednocześnie – o godz. 10.00.

W trakcie Dnia Otwartego uczniowie będą mogli zwiedzić sale wykładowe i laboratoria, poznać szczegółowe kryteria przyjęć, porozmawiać o studiach z wykładowcami i studentami oraz rozwiać wszelkie wątpliwości związane z rekrutacją.Odbędą się również konkursy z nagrodami.

Program Dnia otwartego Politechniki Śląskiej

Prezentacja oferty edukacyjnej Politechniki Śląskiej - godz. 10.00

 • Gliwice: Centrum Edukacyjno-Kongresowe, ul. Konarskiego 18B (aula główna)
 • Katowice: ul. Krasińskiego 8 (aula główna)
 • Zabrze: ul. Roosevelta 18 (aula D 10)

I tura zwiedzania poszczególnych wydziałów - godz. 11.00

 • Gliwice: Wydziały: Architektury; Automatyki, Elektroniki i Informatyki; Budownictwa; Chemiczny; Elektryczny; Górnictwa i Geologii; Inżynierii Biomedycznej; Inżynierii Środowiska i Energetyki; Matematyczno-Fizyczny; Mechaniczny Technologiczny.
 • Prezentacja Kolegium Języków Obcych Politechniki Śląskiej (kierunek studiów: filologia) - Centrum Edukacyjno-Kongresowe, ul. Konarskiego 18B (aula główna) - tylko o godz. 11.00
 • Katowice: Wydziały: Inżynierii Materiałowej i Metalurgii; Transportu
 • Zabrze: Wydział Organizacji i Zarządzania)

II tura zwiedzania wydziałów (jak wyżej) - godz. 12.00

14.03.2011

Politechnika na… kanapie

W czwartek 17 marca o godzinie 16.00 w Klubie Pracowników Politechniki Śląskiej przy ul. Banacha 3 w Gliwicach odbędzie się pierwsze z cyklu spotkań popularno-naukowych „Politechnika na Kanapie”.

Co miesiąc pracownicy kolejnych wydziałów uczelni będą zasiadać na „kanapie ekspertów” i opowiadać o badaniach naukowych, współpracy z przemysłem i perspektywach pracy dla absolwentów poszczególnych kierunków studiów.

Pierwsze - marcowe spotkanie będzie poświęcone m.in. sztucznej inteligencji, aktywnym metodom redukcji hałasu oraz konstrukcji i sterowaniu bezzałogowych obiektów latających.

Na kanapie zasiądą eksperci z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki - prof. Andrzej Świerniak, prof. Marek Pawełczyk i dr hab. Aleksander Nawrat.:

14.03.2011

Politechnika Śląska - Trzy wydarzenia w ciągu jednego dnia!

Dzień 21 października będzie na Politechnice Śląskiej obfitował w liczne wydarzenia. Tego samego dnia odbędą się:

 • Dzień Nauki i Przemysłu
 • Giełda Pracodawcy i Przedsiębiorczości
 • Konferencja "Przedsiębiorczy Śląsk" 

Dzień Nauki i Przemysłu

Dzień Nauki i Przemysłu będzie miał miejsce w Parku Naukowo-Technologicznym "Technopark Gliwice" przy ul. Konarskiego 18c w godz. 9.00-15.00. W tych samych godzinach niejako po sąsiedzku – w Gliwicach przy ul. Konarskiego 18b odbywać się będzie Giełda Pracodawcy i Przedsiębiorczości oraz konferencja "Przedsiębiorczy Śląsk".

Celem Dnia Nauki i Przemysłu jest prezentacja innowacyjnych firm, jednostek naukowych, a także jednostek badawczo-rozwojowych. Odwiedzający będą mieli okazję zobaczyć ekspozycje wystawców, którzy zaprezentują ciekawostki ze świata nauki i techniki w formie pokazów, interaktywnych wizualizacji oraz eksperymentów.

Giełda Pracodawcy i Przedsiębiorczości

Giełda Pracodawcy i Przedsiębiorczości natomiast ma na celu nawiązanie bezpośredniego kontaktu firm z potencjalnymi kandydatami na stanowiska pracy – studentami, absolwentami i pracownikami naukowymi Politechniki Śląskiej. Wystawcami Giełdy będą przedsiębiorstwa małego, średniego i dużego sektora, zorientowane na podejmowanie współpracy ze środowiskiem akademickim, a także instytucje i przedsięwzięcia wspierające merytorycznie i finansowo młodych przedsiębiorców.

Konferencja "Przedsiębiorczy Śląsk"

Z kolei podczas konferencji "Przedsiębiorczy Śląsk" nastąpi wręczenie nagród laureatom VII edycji Konkursu "Mój pomysł na biznes" oraz uroczyste zakończenie I cyklu projektu "START – programu promocji przedsiębiorczości w uczelniach wyższych w województwie śląskim". Przewidziane są także wystąpienia na temat realizowanych na Politechnice Śląskiej projektów z zakresu przedsiębiorczości akademickiej.

Szczegóły na temat powyższych przedsięwzięć dostępne są pod adresami: